Naturalne kosmetyki do włosów Biobotanic, kosmetyki organiczne, certyfikaty BIO

Stronę tę dedykujemy klientom świadomym, a zatem wszystkim tym osobom, które przed zakupem kosmetyków pragną mieć pewność,
iż wybierają produkty zarówno zdrowe, jak i bezpieczne.  Dzięki naszemu słownikowi postaramy się przybliżyć Państwu wiedzę na temat powszechnie stosowanych substancji chemicznych, które znajdziecie w większości kosmetyków obecnie dostępnych na naszym rynku.

Jednocześnie nasuwa się pytanie o to, czy jesteśmy skazani na kosmetyki chemiczne, czy też jest alternatywa dla osób chcących dbać o swoją urodę w naturalny sposób, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Odpowiedź znajdziecie Państwo w zakładce Biobotanic.

Zapraszamy do lektury …

Składniki kontrowersyjne – niepożądane – w produktach do pielęgnacji ciała oraz włosów

SLS – tani detergent syntetyczny – LAURYLOSIARCZAN SODU – jest to substancja dobrze pieniąca się, a zarazem odtłuszczająca. Znajdziemy ją najczęściej w kosmetykach do mycia samochodów, prania dywanów, kosmetykach do czyszczenia tapicerki samochodowej, czy też szamponach do włosów, balsamach i żelach pod prysznic. Substancja ta posiada zdolność przenikania przez tkanki i gromadzenia się w nich. Rozszczelnia naturalną hydrolipidową barierę ochronną naskórka, przez co skóra traci jędrność i staje się wysuszona. W połączeniu z innymi substancjami chemicznymi znajdującymi się w składzie kosmetyków może wchodzić w reakcje, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

SLES – to łagodniejsza odmiana SLS, aczkolwiek wieloletnie stosowanie kosmetyków na bazie obu tych substancji może doprowadzić do pojawiania się alergii oraz wszelkiego rodzaju innych poważnych schorzeń.

PARABENY – to substancje konserwujące kosmetyki.  Podobnie jak większość substancji chemicznych, one również posiadają zdolność przenikania przez skórę i mogą stać się przyczyną wielu poważnych chorób.

SILIKON to produkt, który nie posiada koloru ani zapachu. Jego podstawowymi surowcami są metaliczne kwarce oraz krzemy. Największym atutem silikonów jest to, iż ich zastosowanie wydaje się przynosić błyskawiczne efekty, które są najbardziej zauważalnew przypadku włosów suchych, zniszczonych, osłabionych i pozbawionych blasku. Preparaty z silikonami bardzo pozytywnie wpływają na grubość łodygi włosowej. Niemniej jednak składnik ten posiada również swoją ciemną stronę – stosowanie kosmetyków zawierających silikony powoduje tworzenie się warstwy otulinowej, tzw. filtra, który staje się swoistą barierą nie do pokonania dla wszystkich składników aktywnych oraz witamin zawartych w kosmetykach.

PARAFINA –  olej mineralny, wazelina czy wosk są równie często stosowane w kosmetykach, jak SLS oraz silikon. To substancje pozyskiwane w procesie destylacji ropy naftowej. Są bezwonne, lepkie i, co najważniejsze dla koncernów kosmetycznych, tanie. Stosowanie oleju mineralnego na skórę nie jest najlepszym pomysłem, gdyż nasz organizm nie potrafi sobie z nim poradzić – nie rozłoży go na czynniki pierwsze ani go nie wydali. Jeżeli w jakikolwiek sposób substancja ta dostanie się do organizmu, będzie w nim zalegać do końca naszego życia, osadzając się w wątrobie oraz nerkach. Ponadto substancje ropopochodne, podobnie jak silikon, pozostawiają tłustą powłokę (filtr), przez co skóra nie oddycha, a to z kolei sprzyja powstawaniu zaskórników, może powodować zapalenie mieszków włosowych oraz bardzo mocno utrudnia gojenie się podrażnień na skórze. Składniki odżywcze, minerały, witaminy zawarte w kosmetykach nie zostaną wchłonięte przez organizm.

Barwniki –  składniki te także mogą niekorzystnie wpływać na skórę i organizm. Szczególnie niebezpieczne jest uwalnianie się tzw. aminów aromatycznych, części składowych barwników kosmetycznych, które są drażniące, a niekiedy nawet toksyczne!

ALERGENY ZAPACHOWE – stosowane w kosmetykach substancje zapachowe pełnią przede wszystkim funkcję maskującą pierwotny nieprzyjemny zapach. Stanowią one blisko 80% kosmetycznych reakcji alergicznych. Alergeny powodują uaktywnienie systemu immunologicznego człowieka do walki z „intruzem”, co prowadzi do stanu zapalnego mogącego objawiać się poprzez łzawienie oczu, katar, itp.

PARAFENILENDIAMINA – to barwnik, który często określany jest mianem „sztucznej henny”.  Składnik ten często znajduje swoje zastosowanie w produktach do koloryzacji włosów.  To silny alergen, który może doprowadzić do zmian skórnych, wywołać duszności oraz inne objawy szoku anafilaktycznego, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Szczególnie narażeni są alergicy oraz osoby, u których występują podrażnienia skórne.

REZORCYNA związek chemiczny, który hamuje wydzielanie łoju, ale przede wszystkim wpływa negatywnie na nasz organizm. Podobnie jak parafenilendiamina,  rezorcyna najczęściej stosowana jest w produktach do koloryzacji włosów. Utleniacz ten, zaburzając pracę gruczołów łojowych, odpowiedzialny jest za występowanie późniejszych problemów związanych z włosami oraz skórą głowy.

Składniki bezpieczne, naturalne – alternatywa dla ciężkiej chemii

Aloes – wzmacnia i odbudowuje strukturę włosa. Roślina ta jest doskonałym balsamem chroniącym skórę głowy. Posiada również doskonałe właściwości nawilżające, nadaje włosom blask i niezwykłą miękkość.

Sodiumcocamphoacetate – amfoteryczna substancja powierzchniowo czynna, dobrze rozpuszcza się w wodzie. SodiumCocoamphoacetate, DisodiumCocoamphodiacetate, SodiumCocoamphopropionate i DisodiumCocoamphodipropionate są wytwarzane z kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i należą do substancji wysoce biodegradowalnych.To bardzo łagodne substancje myjąca, które usuwają zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów, wygładzają włosy, nadająim połysk i blask. Dodatek amfoterycznych substancji powierzchniowo czynnych w kosmetykach myjących powoduje łagodzenie ewentualnego działania drażniącego wywołanego przez anionowe substancje powierzchniowo czynne, jak np. SodiumLaurethSulfate.

Aesculushippocastanumseedextract – ekstrakt z nasion kasztanowca.

Jagody Goji – zwane również diamentami Wschodu, są jednymi z najbogatszych w przeciwutleniacze owoców na świecie. Doskonale odświeżają kolor, dostarczając do wnętrza włosa cząstki przeciwutleniaczy i doprowadzają do jego odbudowy. Jagody Goji są niesłychanie bogate w witaminę A, która odgrywa istotną rolę w rozwiązywaniu problemów ze skórą głowy. To także źródło 5 nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Jagody Goji doskonale chronią włosy przed działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie, przed ich przedwczesnym starzeniem się.

Punicagranatum bark extract – ekstrakt z owocu i pestek granatu. Charakteryzuje się dużym stężeniem składników aktywnych:  kwas punikowy – powyżej 60%, kwas oleinowy – do 7%, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, izomer kwasu punikowego – do 15%, kwas linolowy – do 10%, witamina E (alfa i gamma tokoferol), skwalan, fitosterole – do 1% ( beta-sitosterol, stigmasterol ), polifenole i wiele innych bardzo cennych dla zdrowia składników aktywnych.

Hypericumperforatumextract – ekstrakt z dziurawca

Sodiumcocoylglutamate – kolejna z substancji powierzchniowo czynnych pochodzenia naturalnego. Ze względu na swoje właściwości została aprobowana do stosowania w kosmetykach naturalnych. Jest to substancja posiadająca doskonałe właściwości myjące oraz odtłuszczające. To kombinacja kwasu glutaminowego i naturalnych kokosowych kwasów tłuszczowych.

Masło shea pozyskuje się z nasion afrykańskiego drzewa zwanego Masłosz Parka. To doskonała, a przede wszystkim zdrowa alternatywa dla paraffinumliquidum, czyli oleju mineralnego będącego pochodną ropy naftowej. Masło shea to składnik powszechnie stosowany w kosmetykach do pielęgnacji ciała oraz włosów. Zawiera ono witaminy A i E, posiada także właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto stymuluje produkcję kolagenu, natłuszcza skórę, nie zatykając porów. Doskonale leczy suchą i łuszczącą się skórę głowy, nawilża i wygładza końcówki włosów, przyspiesza również procesy gojenia.

Juniperuscommunisextract – ekstrakt z jałowca pospolitego

Sodiumchloridechlorek sodu, czyli popularna sól. To odpowiedź na stosowanie ciężkich detergentów w kosmetykach. Chlorek sodu pełni funkcję zagęstnika, a także wpływa na konsystencję kosmetyków myjących. Dodatkowo powoduje wzrost lepkości w preparatach zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne. Prościej rzecz ujmując – ułatwia pienienie się szamponów i poprawia właściwości myjące.

Mellisaofficinalisleaf – ekstrakt z liści melisy lekarskiej

Glycerin– organiczny związek chemiczny.  Produkt ten występuje w tłuszczach roślinnych i pełni funkcję hydrofilowej substancji nawilżającej. Posiada zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, ułatwiając w ten sposób transport cennych substancji odżywczych w głąb skóry.

Rosmarinus officinalis leaf extract – ekstrakt z rozmarynu

Cetylalcohol – emolient tzw. tłusty. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów, tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. To pośrednie działanie nawilżające, które doskonale kondycjonuje, zmiękcza i wygładza skórę oraz włosy.

Alkohol cetylowy – należy do grona substancji, które zostały wnikliwie przebadane pod względem bezpieczeństwa.

Guarhydroxypropyltrimoniumchloride – substancję tę pozyskuje się z nasion cyamopsistetragonolobus(gatunek rośliny jednorocznej).Wpływa na konsystencję kosmetyków, pełniąc funkcję zagęstnika, zwiększa lepkość preparatu, a tym samym wpływa także na poprawę stabilności piany.

Vitisviniferaleafextract – ekstrakt z liści winogron

Sodiumbenzoate – sól kwasu benzoesowego. Jest to substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed rozmnażaniem bakteryjnym, do którego możemy doprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu

Poszukujemy dystrybutorów marki bioBOTANIC